1. מה זה? זו תסמונת שכיחה (צירוף של סימפטומים), המאופיינת ע"י כאבים כרוניים מפושטים במערכת השלד-שריר. התסמונת נפוצה מאוד וסובלים ממנה בין 2% ל-4% מהאוכלוסייה, כאשר יותר מ- 90% מהם נשים. לא נמצא קשר בין מצב סוציו אקונומי, מוצא אתני או רקע תרבותי ללוקים בתסמונת.
  2. מהו הביטוי הפיזי של התסמונת? המאפיין העיקרי של תסמונת הפיברומיאלגיה הוא כאב כרוני מפושט בכל חלקי מערכת השלד-שריר. הכאב ממושך ומשתנה בעצמתו, במקרים רבים מתחיל באזור הצואר והכתפיים ומתפשט למקומות שונים בגוף. לצד הכאב מתבטאת התסמונת בקשת תסמינים נוספים כגון: הפרעות שינה, עייפות כרונית בלתי מוסברת, שינה לא מרעננת, הפרעות בריכוז וזיכרון, כאב במפרק הלסת, פעילות מעיים לא סדירה, נוקשות בוקר כללית, כאבי ראש ודיכאון.
  3. כיצד מאובחנת תסמונת הפיברומיאלגיה? בעקבות התלונות מופנה החולה על ידי רופא משפחה לרופא ריאומטולוג, זה מבצע בדיקות מעבדה והדמיה ומוודא כי אלו תקינות וכי ניתן לשלול מחלות רקע דלקתיות או אחרות שיכולות להסביר את הכאבים.

הכאב הכרוני מהווה את התסמין הקליני העיקרי, על פי ההגדרה הכאב נוכח בלמעלה מ- 3 חודשים ואינו מראה שיפור במנוחה (עוצמתו משתנה, לעיתים קרובות מדווח כי הכאב מתחזק בלילה ובבוקר). נוסף לכך עובר המטופל אנמנזה בה נשאל לגבי הימצאות שאר התסמינים, הפרעות שינה ותשישות, מעי רגיז, כאבי לסת והפרעות ריכוז וזיכרון.

בבדיקה קלינית קיימת רגישות גבוהה ללחץ בלפחות 11 מתוך 18 נקודות רגישות (מספר לא מחייב). שקלול כל הממצאים הללו מאשר כי הנבדק לוקה בתסמונת הפיברומיאלגיה.

  1. מה גורם לתסמונות הפיברומיאלגיה? הגורם לתסמונת הפיברומיאלגיה עדיין אינו ידוע. ישנם מחקרים שמצאו קשר תורשתי כאחד מהגורמים המשפיעים על התפרצות התסמונת. בימים אלו נערכים מחקרים גנטיים במטרה לזהות את הגנים המעורבים.

גורמים נוספים נמצאו קשורים סטטיסטית להתפרצות התסמונת, כגון טראומות גופניות או נפשיות, בעיות בויסות הורמונים ובעיות בוויסות כאב.

  1. האם תסמונת הפיברומיאלגיה היא בעיה פסיכולוגית? לא, תסמונת הפיברומיאלגיה אינה בעיה פסיכולוגית, אלא בעיה בעיבוד הכאב והולכתו במערכת העצבים המרכזית.

יחד עם זאת נמצא אחוז גבוה של פציינטים הסובלים מהתסמונת עם היסטוריה של דיכאון.

  1. דרכי טיפול: הטיפול נחלק לטיפול תרופתי, הנחייתי ופיזי.

הטיפול התרופתי מנסה לתת מענה לסימפטומים בודדים (הקלה בכאב, שיפור איכות השינה, טיפול במצב דיכאוני וכו'), אך אין כדור קסם הגורם להעלמות התסמונת או הסימפטומים.

במקרים רבים הסובלים מתסמונת הפיברומיאלגיה נוטים להיות רגישים לתופעות לוואי כתוצאה מהטיפול התרופתי ונאלצים להפסיק את הטיפול.

הפרוטוקול הרפואי ממליץ על מתן הסבר מפורט לחולה לגבי התסמונת, על כך שהיא אמנם מחלה כרונית אך לא פרוגרסיבית, אינה מתקדמת ואינה גורמת לעיוות המפרקים, שיתוק או קיצור תוחלת החיים. הנחיה זו עוזרת להורדת חרדה ושיפור ההתמודדות עם התסמונת.

כמו כן מומלץ לבצע פעילות גופנית מבוקרת שתסייע בהורדת רמת הכאב ותשפר את איכות החיים.

ישנו מגוון טיפולים לא תרופתיים, ביניהם טיפול קוגניטיבי התנהגותי, הידרותרפיה, פעילות גופנית אירובית מדורגת, יוגה להפחתת כאב וטיפול פיזיותרפי.

  1. תכנית "פיזיומקס-פיברו":

לאחר שהתמודדנו ב"פיזיומקס" עם טיפולים בכאבים נקודתיים כתוצאה מתסמונת הפיברומיאלגיה, ונוכחנו לראות שהטיפול יעיל עבור נקודה ספציפית אך לא עוזר למכלול הכאבים וגם לא לשיפור איכות החיים, החלטנו להתחיל תכנית מקיפה במטרה לתת מענה מתאים יותר לתסמונת.

הטיפול  מתחיל  מקריאת עלון זה, בהעמקת הידע על הבעיה, התאמת הצפיות והבנת הטיפול.

לפרטים נוספים יש ליצור קשר עם מרכז פיזיומקס: 09-7730673